Straipsnis paruoštas gruodžio 1, 2023
Asmeniškai mane nervina, kai koks nors ekonomistas ar bankininkas žiniasklaidoje kalba apie tai, kaip jis ir jo skyrius pasiaukodami didvyriškai kovoja su infliacija.
Vartoja įvairius importinius terminus, kurie didžiajai daliai šalies gyventojų nieko nereiškia. Tuo pačiu jie taip pavargsta, kad tarkim koks nors šachtininkas atrodo kaip koks tinginys, palyginti su šiais kovotojais už ekonominę šalies galią ir žmonių gerovę! Tuo tarpu žmonių apiplėšimo mechanizmas yra nepaprastai paprastas.Tarkime, aš turiu 1 eurą, ir jūs turite 1 eurą – iš viso 2 eurai. Egzistuoja tam tikras produktas, tebūnie tai duonos kepalas. Tai tas duonos kepalas kainuoja 2 eurus, nes... jūs ir aš turime lygiai 2 eurus pinigų (prekių-pinigų balansas). Pinigai yra prekės ekvivalentas (taip buvo sumanyta prekių mainams palengvinti). Tai va, aš galiu nusipirkti pusę kepalo ir jūs galite nusipirkti pusę kepalo.
Niuansas. Bet jūs turite teisę leisti/spausdinti pinigus. Aš tokios teisės neturiu. Dabar jau nebereikia įjungti spaustuvės – tai archajiška. Šiais laikais tiesiog piešiami nuliai kompiuteryje. Jūs nupiešėte sau dar 8 eurus. Dabar pas jus jau 9 eurai, o aš vis dar su 1 euru. Pas jus "netikėtai" atsiranda galimybė nupirkti 9/10 duonos kepalo, o aš su savo euru nuperku tik 1/10 kepalo. Pasirodo, nupiešęs sau 8 eurus, tu iš manęs pavogei 40%. Anksčiau galėjau nusipirkti pusę kepalo (5/10), o dabar tik 1/10! Jūs pavogėte iš manęs 4/10 duonos kepalo! Aišku galima sakyti, kad taip „nematoma rinkos ranka“ sureguliavo! Ir taip, kiek nori, tiek ir vagi.
Štai todėl kai kurios politinės jėgos yra prieš planinę ekonomiką ir griežtą prekių ir pinigų reguliavimą. Lengviau parazituoti žmonių sąskaita, nei gaminti konkretų produktą – reikia daug dirbti ir mąstyti galva. Lengviau tiesiog pavogti.
Comments
Post a Comment